top of page

O meni...

Zdravo, moje ime je Bojana. Rodila sam se u Novom Sadu 1995. godine. Još kao dete sam  znala šta će biti moj poziv kada odrastem. Često sam se igrala tako što bih sa plišanim igračkama razgovarala o tome šta ih muči, grlila ih i smišljala dijaloge. Problemi mojih plišanih igračaka bili su upravo problemi moje porodice, koje sam uporno pokušavala da razumem i promenim, ali nije išlo...

Osnovne studije pedagogije završila sam na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Ubrzo nakon toga, postajem volonter centra za prevenciju samoubistva i emotivnu podršku „Srce“. Tu shvatam da je pomaganje ljudima moj put i smisao.

 

Postajem član Udruženja za Transakcionu analizu Srbije (UTAS) i tada počinje moja edukacija za relacionog TA psihoterapeuta uz mentorstvo dr Danijele Budiše Ubović.

Počeci mog rada sa klijentima kreću volontiranjem u savetovalištu za mlade (NSHC) gde sam mnogo naučila i tako se osnažila da započnem privatnu praksu. Trenutno sam četvrta godina napredne edukacije iz relacione transakcione analize i redovno superviziram svoj rad.   

Ono što bih posebno izdvojila, kada je u pitanju moj profesionalni i lični razvoj, jeste to što i sam i ja redovan klijent na ličnoj psihoterapiji. Osim što idem  na individualnu geštalt terapiju, deo sam i dve grupe od kojih se na jednoj primenjuje psihodrama, a na drugoj sistemska porodična psihoterapija.

Na taj način učim o sebi, povezujem se sa svojim unutrašnjim detetom, a tako učim i da bolje razumem svoje klijente. Upravo Irvin Jalom (vodeći stručnjak na polju psihoterapije) navodi da je lična psihoterapija najvažniji deo psihoterapijske obuke i da je najznačajniji terapeutov instrument njegovo biće. Iskustvo lične terapije omogućuje mi da doživim mnoge aspekte terapijskog procesa iz pozicije klijenta.

Psihoterapija Novi Sad
Anchor 1
Glasses and book

Moj pristup

Svi smo mi jedintveni i zbog toga se trudim da svoj pristup prilagodim svakom svom klijentu. Ono što je univerzalno u mom radu jeste to što svakom klijentu pristupam sa poštovanjem i iskrenom zainteresovanošću za njega i njegov život. Kako i sama idem na psihoterapiju, svesna sam koliko je hrabrosti potrebno da bismo bili ranjivi pred drugom osobom i podelili s njom svoje najdublje emocije, sećanja, strahove i traume. Zbog toga klijentima strpljivo dajem što više prostora da bi mogli da steknu poverenje i sigurnost u naš odnos kako bi osetili da je u redu da su ranjivi. Takođe, veoma mi je važno mišljenje klijenata, te proveravam šta je njima važno i značajno u terapijskom procesu, što daje značajne informacije za naš dalji rad.

Kako je moj osnovni modalitet relaciona transakciona analiza, usmerena na unapređenje kvaliteta života, ličnog rasta i razvoja, smatram da je u psihoterapijskom radu najvažniji odnos između terapeuta i klijenta. Pored relacione TA, u svom radu primenjujem i elemente drugih modaliteta, kao što su psihodrama i telesna psihoterapija.

 

Postoje razni problemi i životne situacije s kojima klijenti dolaze na terapiju i odlučuju da potaže pomoć, neki od njih su:

  • U detinjstvu su bili emocionalno zapostavljeni i to sada, kada su odrasli, nepovoljno utiče na njihov život;

  • Žele da budu u kontaktu sa svojim emocijama, kao i da bolje upoznaju sebe i svoje nesvesne obrasce ponašanja;

  • Voleli bi da budu više u kontaktu sa svojim unutrašnjim detetom;

  • Žele da rade na svom samopouzdanju i ostvarenju životnih ciljeva;

  • Nesigurni su i i sumnjaju u svoje sposobnosti;

  • Plaše se da će ih svi napustiti i odbaciti ili se plaše da budu bliski sa drugim ljudima;

  • Preterano su samokritični i voleli bi da to promene;

  • Imaju panične napade i potrebna im je pomoć da se s njima izbore;

  • Primećuju da su u burnout-u i žele da promene trenutni način života;

  • Nailaze na određene probleme u odnosima sa drugim ljudima;

  • Kao i drugi terapijski ciljevi koji nisu ovde navedeni, a smatrate da bi rad na tim ciljevima unapredio kvalitet Vašeg života ili doprineo Vašem rastu i razvoju.

bottom of page